![]() 06/07/2016 at 14:37 • Filed to: Lunchopnik | ![]() | ![]() |
The question is, what do you pay for your workday lunch? I tend to get a little pricey as usually it’s my biggest meal of the day. Today I got a nice salad with carrots and cucumbers and broccoli and chick peas and stuff because I’m a wholesome, organic, and kind person. But then I also got a cheese burger because I’m a pig. Total? 8$. Granted this is at the high end of what I’d pay but still quite a bit for a lunch.
![]() 06/07/2016 at 14:40 |
|
I’m about tree fiddy.
![]() 06/07/2016 at 14:44 |
|
![]() 06/07/2016 at 14:48 |
|
Not much at all, actually.
#TurkeySandwichTuesday
barely costs anything at all.
![]() 06/07/2016 at 14:50 |
|
Shittt, I pay between 8-12 bucks everyday. Its to far of a drive for me to go home at lunch and I don’t want to eat at the office so I always have to go out.
![]() 06/07/2016 at 14:51 |
|
![]() 06/07/2016 at 14:56 |
|
Probably less than $3. My house is 3 miles away so I usually go home and chill out for a bit.
![]() 06/07/2016 at 14:56 |
|
I think Pho comes out to about $11 and a sub is around $8.
I only go out once a week. Otherwise I bring leftovers.
![]() 06/07/2016 at 14:57 |
|
That would be nice. I have a 45 minute drive :( Sometimes I bring lunch, but I often don’t take the time the night before to make it.
![]() 06/07/2016 at 14:57 |
|
I think on average I pay about $1 at most for lunch. Probably less than that really. But that is because I cook all of my own lunches and I eat the same exact types of meals for dinner and lunch so it is generally intentional leftovers from other dinners during the week. I almost always cook for like ten people at a time (even though it is just for myself) so there is plenty of things to choose from in large quantities when I put together lunch. Going out for lunch every once in a while is like the same cost of two weeks of meals which is always nuts to me to think about.
![]() 06/07/2016 at 15:01 |
|
Good idea. I have a child though and we don’t eat the same as it is, so I usually have to make two meals a night. However, I did used to make an extra big portion for myself and bring some the next day.
![]() 06/07/2016 at 15:02 |
|
I make lunch for work every day. There’s no point in spending that kind of money for work lunch.
Friday night, I made chicken-fried steak, mashed taters, and green beans. Total cost for everything was like $20ish. Consider that I fed 3 people that night, sent two servings of leftovers with our guest, and then ate it yesterday and today for lunch - then add a granola bar (1.89 for six) and a soda ($1) I’m around $4. It’s usually less than that, though.
![]() 06/07/2016 at 15:06 |
|
Usually between $7 and $10.
![]() 06/07/2016 at 15:09 |
|
Yeah! Another baller.
![]() 06/07/2016 at 15:09 |
|
$10 +/- $2
I eat out every day because I’m lazy. My monthly food cost, which includes liquor and going out to bars, because that’s how mint keeps track of it, is $800. I am a heathen. But I love my life ;)
![]() 06/07/2016 at 15:13 |
|
I usually just grab a cliff bar from the kitchen at work as “lunch”. We often have catered lunches too, so most of the time lunch is free. However, if a couple of us go out to get lunch. I would guess that $12 is average.
![]() 06/07/2016 at 15:14 |
|
I think my excessive use of the slow cooker definitely helps too. Kinda hard to make single servings in a crock pot lol. So it naturally works out that I have a ton of extra food to eat for lunches. Dang children being complicated. I recall being forced to eat whatever everybody else was eating or else I can fend for myself. But I am pretty sure that is considered child abuse now probably haha.
![]() 06/07/2016 at 15:14 |
|
I pack a lunch for the specific reason that Lower Manhattan is ~$10-15 depending on what you get unless you’re eating from a truck (which are hard to find in my local blocks)
When i was working in SoHo, I was upstairs from where Tribeca Taco Truck parked. $5 burrito, $1 can of Coke, full until 7 PM.
![]() 06/07/2016 at 15:15 |
|
I try to bring lunch but if I go out, somewhere between 8 and 10 is the norm. I know a good cuban place, little mom and pop joint, that is closer to 15 but it is totally worth it.
![]() 06/07/2016 at 15:16 |
|
20 damn cents, because I like Motorcycle parts way more than I like food.
That said, there’s usually a lunch meeting or something that will let me eat better than ramen for free. When I do go out for lunch I usually spend like $14 on Sushi
![]() 06/07/2016 at 15:20 |
|
Anywhere from $6 to $15 depending on the day/mood.
![]() 06/07/2016 at 15:20 |
|
I bring my lunch about 50% of the time, but when I go out, $5-10 depending on if I hit up a supermarket salad bar or actually get lunch at a sit down place.
![]() 06/07/2016 at 15:24 |
|
$0.00. I’m an accountant for a restaurant company and our offices are in the basement of one of the restaurants, so I get free French food for lunch. Maybe this is why I'm overweight lol
![]() 06/07/2016 at 15:25 |
|
I brown bag whenever I can. I buy Trader Joe’s prepacked salads which is usually $3.99 at the most. Most satisfying meals around here at the deli’s and fast food places will be at least $8.00 or more.
![]() 06/07/2016 at 15:26 |
|
About £3- £4 unless my day has been annoying so far and i decide to get the greasy health hazard that is a meal from KFC.
![]() 06/07/2016 at 15:36 |
|
I usually bring a lunch, so I don’t really know, but if I’m out of town in our corporate office and getting reimbursed for meals, I’m generally between $8-$15 in the Seattle Renton area depending on what I get. Cheaper end for Hawaiian, higher end for Sushi. I generally eat Sushi.
![]() 06/07/2016 at 15:55 |
|
Probably $9. I hate cooking and I need to leave the shop most days for a break. Seems like a lot but it’s worth it. Fast food chain stuff is rare, it’s almost all food carts and local restaurants all with fantastic food.
![]() 06/07/2016 at 16:07 |
|
$7-$12 avg for a normal workday...and there is not a comment in the world that could convince me to do leftovers/home-sandwiches everyday.
![]() 06/07/2016 at 16:11 |
|
If I eat leftovers, I count a free because I already paid for it once.
If I eat in the cafeteria at work, usually about $5
If I go out, anywhere from $9 to $20, usuallt about $14 with tip. I work downtown and there isn’t much cheap. It’s hard to eat out for less than $10.
![]() 06/07/2016 at 16:40 |
|
I love the Taco trucks, wish we had one too.
![]() 06/07/2016 at 16:41 |
|
I don’t have anything local to go to, but at least the work cafeteria is pretty good, mostly fresh.
![]() 06/07/2016 at 16:43 |
|
Ha, I think I’m around that much too for my kid and I. We’re food spoiled.
![]() 06/07/2016 at 16:45 |
|
Yup, I go back and forth on bringing food or buying. I brought for a long time but realized financially it wasn’t even worth it for me to grocery shop lunch foods as it wasn’t being eaten in time. Leftover are okay but I no longer buy deli meats and that kind of thing.
![]() 06/07/2016 at 17:50 |
|
Try mint. Then you’ll know exactly. It’s really fun to see where it actually all goes. Plus since you’re looking at it you’ll catch incorrect charges.
![]() 06/07/2016 at 19:47 |
|
Plus the mental health advantages of not being in the office for a while.
![]() 06/07/2016 at 20:49 |
|
That’s good. A lot of work cafeterias are not very good at all.
![]() 06/09/2016 at 15:39 |
|
$4 to $20. Huge range, but’s it’s true. On average it’s probably 8-10 but it really does vary a lot.